آمار

شما اینجا هستید

آسیب شناسی فرهنگی

مراد از فرهنگ که در تعبیرات مقام معظم رهبری بدان اشاره رفته است چيست ؟ هدف ايشان از بيان اين نكته كه "مواظب رخنه فرهنگی باشید که قابل جبران نیست ولی رخنه اقتصادی قابل رفع است " به راستي چیست ؟

حجت الاسلام عبدالله عباسی

یادداشتی از: حجت الاسلام دكتر عبدالله عباسی  آرانی

مراد از فرهنگ که در تعبیرات مقام معظم رهبری بدان اشاره رفته است چيست ؟ هدف ايشان از بيان اين نكته كه "مواظب رخنه فرهنگی باشید که قابل جبران نیست ولی رخنه اقتصادی قابل رفع است " به راستي چیست ؟ آيا مراد از فرهنگ فقط همان آداب و رسوم ايراني و قومی اعم از لباس و پوشش و موسیقی و.. می باشد که ایشان و مراجع معظم و مردم دلسوز را نگران کرده یا منظور رهبری فرهنگ اسلامی است . همان باور ها و ارزشهای اسلامی است که اگر در میان ملت نهادینه شود بصورت فرهنگ عمومی در می آید و اگر مورد پذیرش کل جامعه نشود خرده فرهنگ می شود.  بايد توجه داشت كه در جامعه اسلامی فرهنگ های دیگر در سایه فرهنگ اسلامی حقوق آنها محفوظ است .

رخنه به معنای یک وصله ناهمرنگ است كه به درون شیی که با ماهیت آن سازگاری ندارد به صورت تدريجي نفوذ كرده و  آن را از درون پوچ وبی خاصیت می کند .مانند دیواری که آب به داخل آن نفوذ نماید که طولی نمی کشد که این دیوارخراب می شود. پس بايد  ريشه رخنه را درخارج جستجو كرد.

 دركنار رخنه فرهنگي معضلات فرهنگی نيز وجود دارد كه غالب آن تهاجمی است که از داخل توسط  مراجع و مراکز داخلی با سوء استفاده از مقام وموقعیت خود به فرهنگ اسلام ضربه و يا به سرقت فرهنگي دست می زنند.

امروز در كنار ناتوی نظامی غرب که  شامل اتحاد 28 كشور غربي مي شود و در هر کجا درگیری و مشکلی باشد همدیگر را کمک مي كنند به نظر می رسد ناتوی فرهنگی نیز ایجاد شده است که مي توان گفت تعدادشان از اين 28 كشور بسيار بيشتر است .  همان گونه كه ناتوی نظامی ،اجماعی است و باهم عمل می کنند . ناتوی فرهنگی هم اجماعی است و باهم کار می کنند پس باید در مقابل آن وحدت داشت .

ناتوی نظامی سریع است و ناتوی فرهنگی هم سریع است پس باید در مقابله با آن سریع اقدام کرد . ناتوی نظامی زالو صفت است و ناتوی فرهنگی هم زالو صفت است یعنی از پول این مردم بر علیه فرهنگ این مردم عمل می کنند . ناتوی نظامی اختاپوسی عمل می کند و ناتوی فرهنگی هم به صورت اختاپوسی و همه جانبه عمل میکند و به تمامی زوایای زندگی مردم اعم از دین و ملیت و.. می پردازد .

سئوال دیگر این است که کشوری که با حدود نود درصد مسلمان شیعه چه شده که رهبر آن نگران جریان فرهنگی هستند. آیا خطری وجود دارد؟
آیا بر پائی نماز جمعه و حج و امثال آن در فرهنگ اسلام کافی است. اگر همين مقدار کافی بود که در زمان شاه نیز بود .او به مکه می رفت و با لباس احرام محرم می شد .حتی درکاخ شاه عزاداری بر پا می شد و قرآن را با بهترین کاغذ چاپ میکردند .مشکل کجاست که  امروز علما و بزرگان خصوصا رهبری معظم انقلاب  احساس نگرانی می کنند .

حال که منظور از فرهنگ توجه به باورها و ارزشها شد آیا تمامی این نود درصد مسلمان در ایران اعتقاد به اجرای احکام اسلامی دارند یا نه ؟ برخی می گویند: زمان اجرای احکام اسلامی گذشته است همانطور که زمان اسب دوانی گذشت و الان زمان ماشين سواری است نه اسب دوانی. گروه منحط منافقین یا مجاهدین خلق قدیم بر این نظر و عقیده بودند .

برخی دیگر مي گویند احکام اسلامی انعطاف پذیر است قید زمانی ندارد ولی راه فرار دارد که به این گونه موارد احکام ثانوی گویند و می توان بدینوسیله احکام اولیه را تعطیل نمود .

و برخی دیگر می گویند اگر احکام اسلامی بخواهد اجرا شود باید مردم بخواهند و این کار  دولت نیست چون دولت وظیفه او فقط حفظ امنیت و معاش مردم است و نباید در دین مردم خالت کند .

حال با این همه نظرات مختلف در این باب شما چه انتظاری دارید از اجرای احکام اسلامی و فرهنگ آن در حالیکه طبق  نص برخی از آیات وقتی دولت اسلامی به پا می گردد یکی از وظایف آن اقامه شعار  الهي و جلوگيري از زمينه گناه است.

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه‌ها

عنوان بامحتوا خیلی همخوانی نداشت با تشکر از نویسنده
+1
+1
-1

امروز بسياري از مشكلات فرهنگي جامعه مربوط به سياست زدگي امر فرهنگ است . متاسفانه با تغيير دولت ها سياست هاي فرهنگي نيز تغيير مي كند و مي شود آنچه نبايد بشود. ما نيازمند ثبات در سياست گذاري فرهنگي هستيم
+1
+1
-1

نويسنده محترم به نقش كم كاري خانواده ها نپرداخته است . مطلب مفيد بود.
+1
+1
-1

خوب بود اما کلی یود
+1
+1
-1

دیدگاه جدیدی بگذارید