آمار

شما اینجا هستید

موسيقی حرام، مخدر روح

 وجه افتراق بین مخدر بودن تریاک،هروئین،کراک،شیشه و مخدر بودن موسیقی این است که آنها جسم را سست میکنند اما موسیقی روح(نفس) را سست میکند

حسین رحمتی

یادداشتی از: حسین رحمتی آرانی

 

 

مخدّر در لغت به معنی "بی حس کننده" و "سست کننده" آمده است. جسارتا با مواد مخدّر که آشنا هستید؟ کارشناسان مربوطه میگویند مواد مخدر(تریاک، هروئین،کراک،شیشه و امثالهم) در ابتدا  به انسان شادی و لذت میدهد اما بدن را به مرور زمان تخدیر میکند یعنی با هر بار مصرف مواد مخدر بدن از بار قبلی که مواد مصرف کرده  سست تر و بی حال تر میشود تا زمانی میرسد که کار فیزیکی برایش دشوار میشود.

گونه ای دیگر از مخدر ها موسیقی(حرام) میباشد امام(ره) در جمله ای فرمودند:"موسیقی(حرام)مخدر روح است[1]" اما وجه افتراق بین مخدر بودن تریاک،هروئین،کراک،شیشه و مخدر بودن موسیقی این است که آنها جسم را سست میکنند اما موسیقی روح(نفس) را سست میکند.موسیقی هم، در ابتدا و به صورت موقتی به انسان شادی میدهد ولی در واقع نفس انسان راسست کرده و اراده را که جوهره انسان است ضعیف میکند و بر اثر استماع زیاد زمانی میرسد که کوچکترین اراده ها  هم برایش سخت می شود لذا از آنجایی که اراده ، ضعیف شده نمیتواند ازلذت های ذلت آفرین و زود گذر چشم بپوشاند و مدام به دنبالش می رود.

با این اوصاف مصرف مواد مخدر خود را در جسم مصرف کننده و انجام کار فیزیکی را سخت می کند ، اما موسیقی مخدر بودن خود را در روح نشان میدهد ، اراده را ضعیف کرده در نتیجه مبارزه با نفس دشوار میشود. اگر بخواهیم فرضا" روح یا نفس فردی را که سالها مشغول به شنیدن بیش از حدّ موسیقی بوده را برای خود متصوّر کنیم احتمالا" باید به فردی که سالها مشغول مصرف یکی از مواد مخدر(مثلا" کراک) بوده نگاه کنیم.

 اخیرا" موسیقی آسان ترین راه برای کنترل فرزندان شده است اینکه یک سی دی برایش بخری وفرزند بیچاره مانند یک بچه "خوووب" پای آن بنشیند. فقط با هزار تومن!

 


[1]. موسیقى خراب می‏کند دِماغ بچه‏ هاى ما را؛ مغز بچه ‏هاى ما را فاسد می‏کند. دائماً تو گوش یک جوان موسیقى باشد، این دیگر به کار نمی‏رسد؛ این دیگر نمی‏تواند فکر جدى بکند. (در جایی دیگر میفرمایند:)

اینکه میگویند که اگر چنانچه موسیقى در رادیو نباشد آنها میروند از جاى دیگر میگیرند موسیقى را، بگذار بگیرند از جاى دیگر، شما عجالتاً آلوده نباشید؛ آنها هم کم کم برمیگردند به اینجا. این عذر نیست که اگر موسیقى در رادیو نباشد، آنها میروند از جاى دیگر موسیقى میگیرند. حالا اگر از جاى دیگر موسیقى بگیرند، ما باید به آنها موسیقى بدهیم؟! ما باید خیانت بکنیم؟! این خیانت است به یک مملکتى، خیانت است به جوانهاى ما. این موسیقى را حذفش کنید بکلى، عوض این یک چیزى بگذارید آموزنده باشد. کم کم مردم را و جوانهاى ما را عادت به آموزندگى بدهید؛ از آن عادت خبیثى که داشتند برگردانید. اینکه میبینید که جوانها اگر این نبود میروند سراغ موسیقى دیگر، براى این که اینها عادت کردند! این شاهد بر این است که جوانهاى ما فاسد شدند. الآن ما موظّفیم که این نسلى که فاسد شده برگردانیم به صلاح و نگذاریم این کوچکهاى ما فاسد بشوند، اینها را جلویش را بگیریم، (صحیفه امام جلد 9)

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه‌ها

نگاه منفی نویسنده در این یادداشت نسبت به موسیقی موج می زد، خوب بود از اثرات مثبت آن نیز گفته می شد مثل اینکه موسیقی در تمرکز بیشتر و... نقش زیادی دارد.
+1
+1
-1

نویسنده از منظر دین به موضوع نگاه کرده است و نه روانشناسی و من با نطر ایشان موافقم
+1
+1
-1

صحیفه نور جلد 8 صفحه 197) ... و از جمله چیزهائی که باز مغزهای جوانها را مخدر می کند و تخدیری است موسیقی است.
+1
-1
-1

بابا این را که ما هم می دونیم موسیقی حرام مشکل داره ولی خب بهتر این هست که نویسنده محترم یا اشخاص دیگه مطلبی را راجع به نحوه اینکه کدام موسیقی حلال و کدام حرام است بنویسند تا بحث جزئی تر مشخص بشه و با بحثی که می تونه ادامه داشته باشه بالآخره تکلیف ما با موسیقی را مشخص کنه.
+1
-1
-1

سلام ! آفرین بر حسین آقای رحمتی عزیز ! قولوالحق ولو بانفسکم. حق را بگویید هرچند به ضررتان باشد. شهامت نویسنده در بیان حقیقتی آن هم در روزگاری که چنین مطالبی را بر نمی تابند قابل ستایش است. دوستانی که از این یادداشت ناراحت شده اند حلال و حرام بودن آن را در حسینیه ها و مساجد و مثلاً نعوذ بالله در زیارت امام رضا علیه السلام به آزمایش و محک تجربه بگذارند. اصلاً ببینند خودشان وقتی در محضر امام معصوم (ع) نشسته اند حاضرند هر نوع آهنگی را و بلکه حلال ترین آن را بنوازند؟! خوب چه عاملی مانع این نواختن می شود؟ بی تردید حجب و حیاست. پس کسانی که مروج موسیقی هستند چه سرمایه هایی را از دست داده اندکه می خواهند موسیقی را به جای آن بنشانند؟ اعتدال در زندگی اقتضا می کند که به دنبال موسیقی ندویم تا عادت ما شود زیرا جایی که بخواهیم به مقامات معنوی دست یابیم این یکی از موانع پیش روی ما خواهد بود. حالا اتفاقی جایی مثلاً در رادیو و تلویزیون آهنگی به گوش مان می خورد این ها قابل اغماض است. یا در زمان جنگ برای تهییج احساسات مردم برای حضور در جبهه مارش جنگی نواخته می شود یا در تعزیه از موسیقی بهره برداری می شود، این ها استثناست چون در خدمت اهداف والاتری قرار گرفته است.در مجموع هرچه از این عرصه فاصله بگیریم بهتر است. خیلی بد است که می بینم دوستی می گوید اگر یک روز موسیقی توی گوشم نباشد می میرم! آیا این همان اعتیادی نیست که جناب رحمتی به آن اشاره کرده اند؟باز هم از ایشان و از مدیریت سایت کانون فرهنگی هنری امام زمان (عج) آران و بیدگل سپاسگزاریم.
+1
-1
-1

دیدگاه جدیدی بگذارید