آمار

شما اینجا هستید

امام باقر(ع) خیر انسان را در چه می بینند؟

هر گاه می خواهید ببینید آیا در شما خیری هست یا نه، به دل خود نگاه کنید. اگر بندگان مطیع خدا و آنانی را که اهل طاعت خدا هستند، دوست دارید و دشمنان خدا و آنانی را که اهل معصیت الهی هستند، دشمن می دارید، بدان که در تو خیری هست.

حجت‌الاسلام محمد تازه‌مرد، کارشناس مذهبی

 

 

 

 امام باقر(ع) ۱۹ سال امامت شیعیان را بر عهده داشتند. ایشان در ۵۷ سالگی به دستور هشام به وسیله زهر در مدینه به شهادت رسیدند. پیکر مطهر ایشان در بقیع و در کنار پدران بزرگوارشان به خاک سپرده شدند. حضرت دارای ۵ پسر و ۲ دختر بودند.
حضرت باقر(ع) در زمان یکی از سفاک‌ترین خلفای عباسی زندگی می کردند. هشام بارها برای ایشان مزاحمت‌هایی را به وجود آورد و تلاش داشت با قرار دادن حضرت در شرایط دشوار، از فعالیت‌های مبارزاتی ایشان جلوگیری کند.
وصیت حضرت باقر(ع)
از جمله وصیت‌های حضرت این است که می فرمایند: هر گاه می خواهید ببینید آیا در شما خیری هست یا نه، به دل خود نگاه کنید. اگر بندگان مطیع خدا و آنانی را که اهل طاعت خدا هستند، دوست دارید و دشمنان خدا و آنانی را که اهل معصیت الهی هستند، دشمن می دارید، بدان که در تو خیری هست.
توصیه‌های حضرت برای در امان ماندن از بیماری‌های گوارشی
خوردن و آشامیدن از مهم‌ترین مسائل در زندگی انسان و است و هر کس همواره باید مراقب آن چه می خورد و می آشامد باشد. در کنار این، هر کس باید شیوه‌ی درست تغذیه را رعایت کند تا بدنی سالم داشته باشد.
در کلام گهربار حضرت باقر(ع) آدابی را برای خوردن ذکر شده است: ایشان می فرماید منفورترین چیز نزد خداوند، شکم پر است.
در حدیثی دیگر می فرمایند هر کس می خواد غذا به او ضرر نرساند تا گرسنه نشده و معده اش از غذا خالی نیست غذا نخورد، هر گاه غذا خوردن را شروع می کند نام خدا را بیاورد، غذا را خوب بجود و تا اشتها دارد دست از غذا بکشد. این چهار مورد از جمله اصول سبک زندگی اسلامی در غذا خوردن است که می تواند سلامت انسان را تضمین کند و او را از بیماری های گوارشی حفظ کند.

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید