آمار

شما اینجا هستید

شاهزاده‌ی‌روم،غافلگیری بزرگ واعجوبه پویانمایی ایرانی

با دیدن شاهزاده‌ی روم، به احتمال خیلی زیاد تمام تصورات شما از انیمیشن ایرانی به هم خواهد ریخت. این حرف‌ها شاید به نظر اغراق و ذو‌ق‌‌زدگی باشد ولی اگر مخاطبی وارد سالن تاریک سینما شود، بعید است به ذهنش خطور کند که دارد یک انیمیشن ایرانی را می‌بیند.

طاووس بهشت:  حرف آخرم را همان اول مطلب می‌زنم؛ تمام شنیدنی‌ها، خواندنی‌ها و همه‌ی دیدنی‌هایی که تا به امروز درباره‌ی انیمیشن ایرانی شنیده‌اید، خوانده‌اید و یا دیده‌اید را دور بریزید و به دیدن شاهزاده‌ی‌ روم بروید.

با دیدن شاهزاده‌ی روم، به احتمال خیلی زیاد تمام تصورات شما از انیمیشن ایرانی به هم خواهد ریخت. این حرف‌ها شاید به نظر اغراق و ذو‌ق‌‌زدگی باشد ولی تا این حد می‌دانم که اگر مخاطبی بدون هیچ‌گونه اطلاعاتی درباره‌ی این فیلم و بدون دیدن تیتراژ ابتدایی وارد سالن تاریک سینما شود، بعید است به ذهنش خطور کند که دارد یک انیمیشن ایرانی را می‌بیند. 

شاهزاده‌ی روم در بُعد فنی و اجرایی یک غافلگیری بزرگ و دستاوردی بدیع برای صنعت نوپای انیمیشن ماست. کیفیت بالای اجرایی و فنی این اثر در برخی بخش‌ها دست کمی از تولیدات روز کمپانی‌های بزرگ انیمیشن‌سازی جهان ندارد و حتی در بخش‌هایی نیز به تولیدات بازارپُرکن استودیوهای اروپایی-آسیایی و حتی شرکت‌های کوچک‌تر هالیوودی طعنه خواهد زد. این تعریف با توجه به این واقعیت است که هزینه‌ی ساخت این اثر، به احتمال زیاد به اندازه‌ی پول دستمزد چند نفر از عوامل و تیم تولیدی این‌گونه آثار هم نباشد.

بیشتر انیمیشن‌های سه‌بعدی ایرانی از دو اشکال عمده‌ در بُعد فنی و تکنیکی رنج می‌برند که در همان بدو مواجهه با اثر، این اشکال‌ها به چشم می‌آید و مخاطب می‌فهمد که با یک انیمیشن سینمایی ایرانی طرف است؛ اولی طراحی‌ ضعیف شخصیت‌ها و کاراکترهاست و دومی حرکت‌های تصنعی، خشک و سکته‌دار این کاراکترها در یک اثر. اما در شاهزاده‌ی روم این ضعف‌ها دیده نمی‌شود و طراحی شخصیت‌ها و کاراکتر‌سازی در بالاترین سطح و نزدیک به استاندارهای روز انیمیشن‌سازی دنیا صورت گرفته است. فضا و بکراند‌سازی‌های خوب و باورپذیر و منطبق با قصه، همراه با یک کارگردانی خلاقانه، از انیمیشن شاهزاده‌ی روم یک فیلم سینمایی جان‌دار و قابل اعتنا ساخته است. به این‌ها اضافه کنید دوبله و صدا‌گذاری خوب را.

Untitled

بی‌شک در بعد فنی و تکنیکی، این اثر دروازه‌های جدیدی را به روی انیمیشن سینمایی ایران گشوده است. با این همه، سوال این‌جاست که آیا شاهزاده‌ی روم در فیلم‌نامه و داستان‌گویی هم توانسته به قدرت بعد تکنیکی پیش برود یا نه؟ پاسخ در این‌جا تاحدودی قطعیت تعریف و تمجید‌های سطور بالا را نخواهد داشت ولی باز به این معنا نیست که این اثر قصه و فیلم‌نامه‌ی استخوان‌داری نداشته باشد. اتفاقاً از حیث قصه‌گویی شاهزاده‌ی روم یک انیمیشن کاملاً قصه‌گوست.

حسن بزرگ این کار داشتن یک قصه‌ی جذاب پرکشش و به‌شدت بکر است به‌طوری‌که مخاطب عاشق قصه را -مثل آثار کلاسیک سینما- تا پایان دنبال خود می‌کشاند. در نیمه‌ی اول داستان که قصه‌ی ازدواج «بانو ملیکا» نوه‌ی قیصر روم با «کرایتوس» سردار رومی روایت می‌شود، فیلم کاملاً منطبق با آثار کلاسیک دیزنی مثل سیندلار، زیبای خفته و دیو و دلبر جلو می‌رود و در عین حال از فانتزی‌های خاص خودش هم بی‌بهره نیست. اما در نیمه‌ی دوم که مربوط به اسارت «بانو ملیکا» در بغداد و آشنایی با امام هادی‌(ع) است، قصه کمی کم‌رنگ‌تر و سردستی و بدون جذابیت به پیش می‌رود. برخلاف نیمه‌ی اول، در نیمه‌ی دوم داستان، سیر اتفاقات پشت سر هم و به‌سرعت پیش می‌رود. مثلاً چگونگی ورود بانو ملیکا به خانه‌ی امام هادی(ع) و ازدواج ایشان با امام حسن عسگری(ع) در فیلم دیده نمی‌شود. همین ضعف در مورد تولد حضرت موعود(عج) پررنگ‌تر به چشم می‌آید.

 از جایی که بن‌مایه‌ی اصلی قصه و فیلم‌نامه، تولد حضرت مهدی(عج) است، عبور سریع فیلم‌نامه‌نویس از آن ‌به‌شدت به کار لطمه می‌زند و فیلم را ابتر می‌کند. البته باید به این مهم هم اشاره کرد که در فصل دوم، به دلیل قطعیت و لزوم منطبق‌ بودن داستان بر روایت‌های صحیح دینی و تاریخی، دست نویسنده برای ایجاد ستون‌های مورد نیاز درام بسته‌تر است.

حامد جعفری، تهیه کننده انیمیشن سینمایی «شاهزاده روم» در گفتگویی اظهار داشت: «شاهزاده روم» آخرین محصول انیمیشن ایران است که با رکوردهای خوبی در هزینه و مدت زمان ساخت که نشان دهنده توانایی سینمای انیمیشن ایران می‌باشد، تولید شده است. ما تلاش کردیم تا در تولید این انیمیشن سینمایی یک گام رو به جلو در سینمای ایران برداریم.

وی افزود: این انیمیشن بعد از تولید به روئیت مقام معظم رهبری رسید و ایشان این کار را مورد تفقد خود قرار دادند. این انیمیشن در سال گذشته برای نخستین بار در جشنواره فیلم فجر به اکران درآمد و ۲ لوح تقدیر ویژه دبیر جشنواره به آن تعلق گرفت. پس از آن «شاهزاده روم» در لبنان اکران شد. ریمون عریجی، وزیر فرهنگ مسیحی لبنان با تقدیر از این انیمیشن، آن را نشانه حمایت فرهنگی جمهوری اسلامی ایران از کشور لبنان و فیلمی بین ادیانی دانست.

این تهیه کننده سینما ادامه داد: انیمیشن «شاهزاده روم» پس از اکران موفق در کشور لبنان در کشورهای عراق، کویت و کشورهای دیگر به نمایش درآمد. این انیمیشن که در مدت زمان ۱۵ ماه و با هزینه های برابر با ۲ میلیارد تومان ساخته شده است علاوه بر جابه‌جایی رکوردهای تولید انیمیشن سینمایی توانست حتی با تعداد سینماهای کمی که در اختیار داشت ششمین فیلم پر فروش در لبنان شود.

جعفری خاطرنشان کرد: پیش از این تولیدات انیمیشن در کشور با هزینه ای بالای ۳ میلیارد تومان و در مدت زمانی بالای  ۳ سال بوده است. در حوزه ساخت انیمیشن در دنیا پایین ترین هزینه ساخت متعلق به کشور هند است که با مبلغ ۱۰ میلیون دلار آن را انجام داده است

بر خورد لازم می دانیم این مطلب را اشاره کنیم که صنعت انیمیشن سینمایی ایران با ساخت این اثر صاحب یک برند خوب و باکیفیت شده و چه خوب که این اتفاق با یک انیمیشن تاریخی-مذهبی، آن هم درباره‌ی تولد حضرت صاحب(عج) اتفاق افتاده است.

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید