آمار

شما اینجا هستید

شهرستان آران و بیدگل، شهرستان گردشگرپایه، تولیدمحور و اقتصادپایه

فرماندار شهرستان آران و بیدگل در نشست شورای اداری این شهرستان با حضور استاندار اصفهان، شهرستان آران و بیدگل را شهرستان گردشگرپایه، تولیدمحور و اقتصادپایه معرفی کرد و با اشاره به شعار اعلامی از سوی مقام معظم رهبری به نام «رونق تولید» گفت: این شهرستان نمود و سمبل رونق تولید است.  

به گزارشخبرنگار طاووس بهشت، دکتر اسماعیل بایبوردی فرماندار شهرستان در نشست شورای اداری این شهرستان با حضور استاندار اصفهان، شهرستان آران و بیدگل را شهرستان ۱۰۰ درصد ماسه ای و کویری در ایران معرفی کرد و با اشاره به شعار اعلامی از سوی مقام معظم رهبری به نام «رونق تولید» گفت: شهرستان آران و بیدگل نمود و سمبل رونق تولید به واسطه تجرک اقتصادی و فعالیت‌های  مطلوب کارآفرینی اقتصادی مردم این شهرستان است.

وی اظهار داشت: شهرستان آران و بیدگل علاوه بر تولید محور و اقتصاد پایه بودن، یک شهرستان گردش محور نیز است و به واسطه وجود کویرهای مرنجاب، سیازگه، چاه عروس، سُنبک – ویگل و نیز قرار گرفتن ۴۲ درصد دریاچه نمک در این شهرستان که فصل مشترک استان های اصفهان، قم و سمنان است، این شهرستان را به یک شهرستان نمونه گردشگری کویری و نمکی تبدیل کرده است.

وی این شهرستان را گردشگرپایه، تولیدمحور و اقتصادپایه معرفی کرد و یکی از علت‌های آن را برخورداری از ۸۱۰ واحد صنعتی اعلام کرد و گفت: از ۸۱۰ واحد صنعتی این شهرستان، ۵۱۰ واحد در زمینه تولید فرش ماشینی فعالیت دارند.

دکتر اسماعیل بایبوردی درآمد صادرات کالاهای غیرنفتی شهرستان آران ‌و بیدگل در یک‌سال گذشته را نزدیک به ۱۵۰ میلیون دلار اعلام و خاطرنشان کرد: بیشتر کالاهای صادراتی شامل فرش ماشینی و فولاد بوده است که به ۱۸ کشور جهان صادر شده است.

وی با اشاره به وجود پنج هزار واحد صنفی در این شهرستان بیان کرد: نرخ بیکاری در شهرستان آران ‌و بیدگل به کمتر از پنج درصد رسیده که این منطقه را به عنوان نماد رونق تولید در کشور تبدیل کرده است.

فرماندار شهرستان آران ‌و بیدگل با اشاره به ظرفیت‌های حوزه گردشگری این شهرستان تشریح کرد: وجود بیش از ۵۰۰ اثر با ارزش تاریخی و کویرهای بکر و بی‌مانند زمینه ورود گردشگران داخلی و خارجی را به این شهرستان فراهم کرده است که باید از چنین فرصتی برای جذب سرمایه‌گذاری در ساخت اکوکمپ، کومه‌های کاهگلی و نمکی به خوبی بهره‌برداری کرد
 

وی با تاکید بر اینکه شهرستان آران و بیدگل نیاز به دانش‌بنیان فکر کردن از سوی مسئولان و مردم در حوزه‌های گردشگری و توریسم، نمک‎درمانی، ریگ‏درمانی و خورشید درمانی (انرژی درمانی) هست، گفت: این شهرستان به دلیل همجواری با بزرگترین دریاچه نمک ایران، ظرفیت بسیار بالایی در راه‌اندازی استارت‎آپ‎های نمک و راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا و نوین در این حوزه دارد که این مهم مورد توجه دانشگاهها و مدیران اجرایی کشور نیز قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: بر این اساس نخستین استارت‎آپ گردشگری از کوهستان تا کویر توسط فرمانداری این شهرستان و با همکاری پارک علم و فناوری غیاث‎الدین دانشگاه کاشان، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و تعدادی از دستگاه‎های اجرایی این شهرستان در ۱۶ بهمن‎ماه سال‌جاری برگزار می‎شود.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل اضافه کرد: گردشگری به عنوان بزرگترین صنعت سودآور پس از نفت و خودروسازی، امیدبخش‌ترین، شاخص‌ترین و پاک‌ترین صنعتی است که می‌تواند به کارآفرینی، اشتغال و توسعه پایدار در شهرستان آران و بیدگل کمک کند.

وی یادآور شد: به واسطه شهر زیرزمینی اویی در نوش‌آباد به عنوان بزرگترین دستکند جهان، شهر زیرزمینی طسمیجان در سفیدشهر، کویر سیازگه و چاه عروس در بخش کویرات و ابوزیدآباد و آیین‌های منحصر به فرد عزاداری، یک شهرستان شناخته شده‌ای در عرصه‌های میراث فرهنگی و گردشگری در کشور است.

دکتر بایبوردی در ادامه این نشست به جاده کنارگذر کاشان – آران و بیدگل اشاره کرد و گفت:  طول این کنارگذر ۴۶ کیلومتر و در حال حاضر ۲۹ کیلومتر آن به بهره‌برداری رسیده که برای تکمیل این پروژه، نیازمند ۲۵ میلیارد تومان هستیم.
 

وی همچنین بیان داشت: پروژه جاده آران و بیدگل – گرمسار با جاده آران و بیدگل- چرمشهر- ورامین به طول ۱۳۰ کیلومتر که ۴۶ کیلومتر آن در حوزه آران و بیدگل و مابقی در استان‌های قم و تهران است، نیازمند تخصیص اعتباراتی است تا مسیر دسترسی آسان‌تر صنایع بزرگ شهرستان آران و بیدگل به تهران، شمال و شمال شرق کشور فراهم شود.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل به احداث پروژه آرامستان شهر آران و بیدگل با همکاری شهرداری آران و بیدگل اشاره کرد و بیان داشت: احداث این پروژه به میزان ۳۰ هکتار و با واگذاری زمین توسط اداره کل راه و شهرسازی می‌تواند مشکل چند دهه این شهرستان در این خصوص را مرتفع کند.

وی با توجه به علاقمندی سرمایه‌گذاران در شهر آران و بیدگل و تکمیل ظرفیت‌ها با منطقه‌های صنعتی هلال و سلیمان صباحی گفت: ضرورت احداث شهرک گردشگری، صنایع دستی، فرش دستبافت و ماشینی در این شهر احساس می‌شود که همکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان و دیگر مراجع ذیربط احساس می‌شود.

دکتر بایبوردی با اشاره به ۲۹۲ واحد نانوایی در شهرستان آران و بیدگل بر ضرورت کنترل و نظارت بر تحوه تخصیص آرد این نانوایی‌ها تاکید کرد و گفت: پیشنهاد می‌شود مدیریت سامانه آرد و غله در اختیار شهرستان آران و بیدگل قرار گیرد.

وی اعتبار مصوب فرمانداری شهرستان آران و بیدگل برای جاده مرنجاب- آران و بیدگل- سُنبک را ۴۰۰ میلیارد ریال ذکر و افزود: تعریف این جاده به عنوان «راه گردشگری» در توسعه و پیشرفت این شهرستان تاثیرگذار است.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل به مشکلات مجوز حفر چاه در مناطق صنعتی سلیمان صباحی و هلال اشاره کرد و ادامه داد: این مناطق با ۶۰۰ واحد صنعتی نیازمند مجوز حفر چاه به میزان مناسب هستند.
انتهای پیام/14

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید