آمار

شما اینجا هستید

شکافنده علوم

امام محمد باقر علیه السلام  زمینه تدوین دائره المعارف علمی و فقهی شیعه را پایه گذاری کرد.

امام پنجم معروف به باقر العلوم می باشد ، آن حضرت در اول رجب سال 57 یا 58 قمری در مدینه متولد شد، نام مبارکش محمد وکنیه اش ابو جعفر واما در لقب معروف به باقر است.  پدر بزرگوارش علی ومادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی علبه السلام است.در سن 37 سالگی پس از شهادت پدر عالیقدرش در سال 94 هجری به امامت رسیده وحدود 19 سال امامت کرد وعمر شریف او 57سال است . امامت حضرت در زمان در گیری بنی العباس وبنی امیه واقع شد. حضرت در این مدت دانش پژوهان بسیاری را با علوم مختلف آشنا نمودند ، لذا به باقر العلوم یعنی شکافنده دانش ها مقلب شدند .
امام باقرعلیه السلام دارای خصال ستوده ومؤدب به آداب اسلامی بود. سیرت وصورتش ستوده بود. پبوسته لباس تمیز ونو می پوشید . ودر کمال وقار وشکوه حرکت می کرد. متولی صدقات حضرت رسول صلی الله علیه وآله وامیر المؤمنین علی علیه  السلام و بنی هاشم پدر وجد خود بود واین صدقات را میان بنی هاشم ومساکین ونیازمندان تقسیم می کرد واداره آنها را از جهت مالی عهده داشت .امام باقر علیه السلام بسیار گشاده رو وبا مؤمنان ودوستان خوش بر خورد بود. با همه اصحاب مصافحه می کرد ودیگران را نیز بدین کار تشویق می فرمود. می خواست سنت جدش رسول الله صلی الله علیه وآله را در عمل بین مردم زنده کند ومکارم اخلاقی را به مردم تعلیم نماید.
دانش امام محمد باقر علیه السلام نیز همانند دیگر امامان از سرچشمه و حی بود
در زمان امام محمد باقر علیه السلام که خلفای اموی درگیر مشکلات داخلی و انحرافات فکری و اجتماعی و اخلاقی خود و مردم بودن امام توانست دانشگاه اسلامی مدینه را پایه ریزی کند
از جمله تربیت یافتگان این مکتب افرادی مانند محمد بن مسلم زراره بن اعین حمران بن اعین ابان بن تغلب جابربن عبدالله انصاری عبدالله ابی یعفور کمیت اسدی  ابو بصیره هشام بن سالم وبریدبن معاویه عجلی بودند.
دوران امام محمد باقر علیه السلام با توجه به شرایط خاص و ویژه آن از جمله رو به پایان بودن حکومت بنی امیه که خود ارامشی قبل از طوفان جکومت بنی العباس بود .
امام محمد باقر علیه السلام از این فرصت استفاده نمود و زمینه تدوین دائره المعارف علمی و فقهی شیعه را پایه گذاری کند تا بعد از آن توسط فرزند او امام صادق علیه السلام ادامه یافت .
همانگونه که امام حسین علیه السلام با خون خود توانست به تجدید و احیای اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله کمک کند امام باقر علیه السلام نیز با جهاد علمی خود توانست به احیای اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله  در مقابل کسانی که اسلام غیر ناب را ترویج می کردند بپردازد
اسلامی که امام محمد باقر علیه السلام زمینه فقه آن را تدوین کرد برگرفته از قرآنی است که مفسران پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل بیت عصمت علیه السلام  می باشد نه قرآنی که  بر مبنای مفسران  اموی باشد .وباالاخره خباثت وکینه بنی امیه حضرت را به حال خود نگذاشت، وبه دستور هشام بن عبدالملک بوسیله زهر توسط ابراهیم بن ولید استاندار مدینه مسموم وبه شهادت نائل گردید.  

نگارنده: حجت الاسلام و المسلمین عبداله عباسی

 

انتهای پیام/14

 

+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید