آمار

شما اینجا هستید

امکان‌سنجی راه‌اندازی و احداث «مرکز تحقیقات نمک و ماسه ایران» در آران و بیدگل

فرماندار شهرستان آران و بیدگل گفت: دانشگاه‌های صنعتی اصفهان و کاشان در امکان‌سنجی راه‌اندازی و احداث «مرکز تحقیقات نمک و ماسه(ریگ) ایران» در آران و بیدگل ورود پیدا کنند.

  امکان‌سنجی راه‌اندازی و احداث «مرکز تحقیقات نمک و ماسه ایران» در آران و بیدگل

به گزارش خبرنگار طاووس بهشت به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل، دکتر اسماعیل بایبوردی فرماندار شهرستان آران و بیدگل در راستای تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت و بخش‌های مختلف جامعه از رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان و رئیس دانشگاه کاشان خواست برای امکان‌سنجی راه‌اندازی و احداث «مرکز تحقیقات نمک و ماسه(ریگ) ایران» یا «پژوهشکده نمک و ماسه (ریگ) ایران» وابسته به آن دانشگاه‌ها- در این شهرستان را بررسی و عملیاتی کنند.

وی به واقع شدن ۴۲ درصد از مساحت دریاچه نمک ایران (حدود ۱۲۰۰ کیلومترمربع) در محدوده تقسیمات کشوری استان اصفهان و شهرستان آران و بیدگل اشاره کرد وگفت: این دریاچه دارای ظرفیت‌های بالقوه نمک و مشتقات مربوطه نظیرکلرید‌سدیم، سولفات‌سدیم، کلریدمنیزیم، سولفات‌منیزیم و اکسیدمنیزیم و سایر فرآورده‌های نمکی است.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل ادامه داد: منطقه کویری و گردشگری مرنجاب-سنبک-ویگل در شهر آران و بیدگل و سیازگه و چاه عروس در بخش کویرات به عنوان منطقه‌ای پوشیده از ماسه (ریگ)، مقصد تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است که در کنار گردشگری، مواد موجود در ماسه‌ها می تواند به عنوان ماده اولیه تولید آهن و سیلیس و نیز تولید انواع آجرها و بلوک‌های ساختمانی در کارآفرینی و اشتغال‌زایی کمک حال کشور و فارغ‌التحصیلان دانشگاهها و مراکز آموزشی عالی باشد.

وی افزود با پیگیری‌های انجام شده از طریق کارگروه آمایش سرزمین استان اصفهان، مجوز راه‌اندازی«شهرک صنعتی-معدنی نمک و فرآورده‌های نمکی ایران›› برای این شهرستان اخذ شده است.

وی تصریح کرد: با جذب سرمایه‌گذاران و شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد اشتغال، کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کارهای نوین در حوزه نمک و نیز ماسه در شهرستان آران و بیدگل در پی معرفی این شهرستان به عنوان ‹‹قطب گردشگری کویر و نمک ایران›› هستیم.

دکتر بایبوردی تشریح کرد: احداث «مرکز تحقیقات نمک و ماسه(ریگ) ایران» به منظور سوق دادن فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌ها و مراکز عالی کشور از دانشگاه‌های نسل اول آموزش‌محور به دانشگاه‌های نسل دوم یاپژوهش محور و دانشگاه‌های نسل سوم یا کارآفرین انجام می‌شود.

وی یادآور شد: با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل شهرستان آران و بیدگل در زمینه کانی‌های معدنی، نمک و ماسه(ریگ) احداث این مرکز در راستای تبدیل«نظام دانایی به دارایی» و همچنین تبدیل «نظام علم به تولید ثروت» انجام می‌شود.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل به جنبه‌های گردشگری نمک و ریگ(ماسه) در این شهرستان اشاره کرد و گفت: علاقمندان به سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری، با احداث کومه‌های نمکی و ماسه‌ای  در تبدیل مواد خام نمک و ماسه به مکانی برای اسکان گردشگران در فرآیند اشتغال‌زایی و کارآفرینی بخش گردشگری و به خصوص گردشگری سلامت نوآوری کنند.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل همچنیین با مکاتبه با برخی دیگراز دانشگاه‌ها و مراکز عالی رتبه کشور از روسای این دانشگاه‌ها خواست تا در راه‌اندازی مرکز یا پژوهشکده تحقیقات نمک و ماسه(ریگ) ایران در این شهرستان کمک بکنند.

وی این درخواست فرمانداری را تقویت هرچه بیشتر ارتباط دانشگاه با صنعت و دیگر بخش‌های مختلف جامعه عنوان کرد و گفت: باید از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های شهرستان آران و بیدگل برای توسعه این شهرستان و کشور استفاده کنیم.

انتهای پیام/فاطمه بی خوابی آرانی

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید