آمار

شما اینجا هستید

نقش ارتقای مهارت ارتباطی دانش‌آموزان در کاهش آسیب‌های اجتماعی

فرماندار شهرستان آران و بیدگل در نشست وبینار مدیران و معلمان مدارس؛ ارتقای مهارت ارتباطی دانش‌آموزان در کاهش آسیب‌های اجتماعی نقش به‌سزایی دارد.

به گزارش خبرنگار طاووس بهشت؛ به نقل از روابط عمومی فرمانداری آران و بیدگل دکتر اسماعیل بایبوردی فرماندار شهرستان آران و بیدگل در نشست وبینار مدیران و معلمان مدارس با موضوع بررسی آسیب‌های اجتماعی در بین دانش‌آموزان گفت: واکسینه نمودن دانش‌آموزان و جوانان با ابزارهای آموزش و آگاهی بخشی، از دامنگیر شدن جوانان به آسیب‌های اجتماعی و در راس آن اعتیاد به مواد مخدر جلوگیری می‌کند.

 

وی خاطرنشان کرد: نوجوانان به دلیل شرایط سنی در زمره گروه‎های پرخطر در گرایش به مواد مخدر محسوب می شوند و آموزش و پرورش به عنوان نهاد تربیتی نقش كلیدی در پیشگیری دارد. فرماندار و رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان آران و بیدگل، پیشگیری را کم هزینه‌ترین روش مقابله با آسیب‌های اجتماعی و مواد مخدر ذکر کرد و افزود: آموزش و آگاه‌سازی خانواده‌ها و توسعه فضای سرانه ورزشی و کتابخوانی در این شهرستان می‌تواند در پیشگیری از مصرف مواد مخدر موثر باشد.

 

دکتر بایبوردی محیط‌های استرس‌زا را از جمله عوامل موثر در ایجاد و گرایش جوانان به آسیب‌های اجتماعی برشمرد و اضافه کرد: برای کاهش آسیب‌های اجتماعی باید مدیریت پایدار کاهش آسیب‌ها به صورت دانش‌بنیان طراحی و اجرایی شود.

 

وی افزود: یکی از مهم‌ترین تهدیدهای مهم در هر جامعه و از جمله در شهرستان آران و بیدگل، وجود مواد مخدر و ایجاد دغدغه و نگرانی آن برای مردم و مسئولان است؛ چرا که مصرف مواد مخدر نقش عمده‌ای در بروز انحراف‌ها، آسیب‌های اجتماعی و هدر رفتن نیرو و سرمایه‌های انسانی دارد. فرماندار شهرستان آران و بیدگل جلب مشارکت های جامعه مدنی، سازمان‌های مردم‌نهاد و مردمی کردن امر مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری آن را بسیار مهم خواند و افزود: دولت، ابزارهای محدودی برای مبارزه با مواد مخدر دارد و سازمان‌های مردم‌نهاد باید یاری‌گر دولت در این امر باشند. وی خواستار مبارزه پایدار در مقابله با مواد مخدر در شهرستان آران و بیدگل شد و خاطرنشان کرد: مبارزه پایدار مواد مخدر، مبارزه ای است که تهدیدات را پیش‌بینی و از مصرف سوء مواد پیشگیری می‌کند.

 

فرماندار شهرستان آران و بیدگل تصریح کرد: برای رشد تربیتی بهتر و کاهش دادن آسیب‌های اجتماعی نوجوانان و دانش‌آموزان باید آنها را پرسش‌گر، خلاق، صبور، نظم پذیر، دارای روحیه تعامل و مهارت ارتباطی پرورش دهیم.

وی به دسترسی زودهنگام نوجوانان، جوانان و دانش‌آموزان به اینترنت و گوشی تلفن همراه با توجه به الزام استفاده آنان از شبکه‌های مجازی برای فراگیری مطالب آموزشی و درسی اشاره کرد و گفت: آشنایی و استفاده از قابلیت فناورانه رسانه‎ها با ارتقای «سواد رسانه‌ای» برای دانش‌آموزان یک ضرورت است.

 

دکتر بایبوردی به نقش توأم خانواده و مدرسه در آموزش فرزندان در شرایط کرونایی اشاره کرد و افزود: «سواد فضای مجازی»، «سواد رایانه‌ای»، «سواد حفظ سلامت در مقابل کرونا» و «سواد فناوری» از جمله آموزش‌های مهمی است که در این شرایط باید به دانش‌آموزان داده شود.

 

وی با تاکید بر تشکیل اتاق فکر و هیئت های اندیشه ورز مبارزه با مواد مخدر در مدارس شهرستان آران و بیدگل با همکاری دانشگاهها و آموزش و پرورش این شهرستان گفت: با تشکیل این اتاق فکر می توان با هم اندیشی اعضا در مدیریت کاهش آسیب های اجتماعی و در راس آن اعتیاد به مواد مخدر تصمیم‌گیری نمود. فرماندار و رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان آران و بیدگل ورود دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و حوزه های علمیه به حوزه مدیریت کاهش آسیب های اجتماعی و در راس آن اعتیاد به مواد مخدر را ضروری عنوان کرد.

 

انتهای پیام/ فاطمه بی خوابی آرانی

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید