آمار

شما اینجا هستید

جلوگیری از ورود تورهای گردشگری بدون مجوز به کویر مرنجاب آران و بیدگل

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آران و بیدگل گفت: بعد از ساماندهی ورود تورهای گردشگری به کویر مرنجاب آران و بیدگل در یک سال اخیر تاکنون موردی از تورهای بدون مجوز به این منطقه نداشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار طاووس بهشت؛ به نقل از ایرنا ،سیدحسین چاکری گفت: ساماندهی کویر مرنجاب در کنار اطلاع‌رسانی به آژانس‌های مسافرتی کشور، کنترل ورودی‌ها و جلوگیری از عزیمت تورهای بدون مجوز به این منطقه محقق شده است.

وی با اشاره به آغاز ساماندهی جاده و کویر مرنجاب ادامه داد: تورهای مجوزدار به دلیل خاکی بودن جاده و مسافت زیاد برای حضور در این منطقه تمایل کمتری دارند و در یک سال گذشته شاهد کاهش ورود تورها بوده‌ایم.

این مسوول میراث فرهنگی با رد مطالب منتشره در فضای مجازی مبنی بر ورود تورهای بدون مجوز به این منطقه گردشگری اظهارداشت: برخی گردشگران در قالب گروه‌های آفرودی (بیراهه‌نوردی) از چندی پیش وارد منطقه مرنجاب می‌شوند و در مکان‌های مختلف کویر اردو می‌زنند.

چاکری افزود: کویر مرنجاب به دلیل گستردگی، راه‌های ورودی بسیار زیادی دارد که کار را برای نظارت بیشتر سخت کرد اما برای ساماندهی گروه‌های آفرودی هم برنامه‌ریزی در حال انجام است چرا که این گروه‌ها زیر نظر آژانس مسافرتی نبوده و از هر جاده‌ای وارد کویر می‌شوند.

وی تصریح کرد: ساماندهی کویر مرنجاب با ورود سرمایه‌گذاران مختلف و ایجاد کمپ‌ها و اقامتگاه‌ها شتاب گرفت و در ۲ ماه گذشته شرکت سرمایه‌گذاری شهرداری آران و بیدگل هم اقدام‌های ارزنده ای برای ساماندهی این منطقه آغاز کرده است.

وی افزود: تسطیح جاده، نصب بنر، ساماندهی کنترل ورودی، ایجاد نمازخانه و سرویس‌های بهداشتی و توزیع هدیه، ماسک، تب‌ سنجی و توجیه گردشگران در کنترل ورودی از جمله اقدام‌های شرکت سرمایه گذاری وابسته به شهرداری و کارگروه ویژه مرنجاب است.

در چند وقت گذشته بحث‌هایی به اشتباه در شبکه‌های مجازی مبنی بر ورود تورهای بدون مجوز به کویر مرنجاب در حالی مطرح است که در حاشیه کویر مرنجاب، کویرهای سیازگه، متین آباد، زواره و مصر قرار دارد که میزبان تورهای مختلف گردشگری هستند و با کویر مرنجاب اشتباه گرفته می‌شوند.

مرنجاب از توابع شهرستان آران و بیدگل با ۸۵۰ متر ارتفاع از سطح آب‌های آزاد جزو ۱۰ گزینه نخست علاقه‌مندان به زیبایی‌های چشم نواز کویری ایران است که از شمال به دریاچه نمک، از غرب به کویر مسیله، دریاچه حوض سلطان و حوض مره و از شرق به پارک ملی کویر منتهی می‌شود و از نظر دسترسی گزینه مناسبی برای سفرهای کوتاه پایان هفته به شمار می‌آید.

مرنجاب با برخورداری از ظرفیت فعالیت‌هایی مانند کویرنوردی، آفرود، موتورسواری، سافاری، شترسواری و اسکی روی شن و ماسه پیش از شیوع ویروس کرونا، سالانه میزبان ده‌ها هزار نفر گردشگر داخلی و خارجی بود. درخت‌های گز، تاغ و گون در کنار گونه‌هایی مانند گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، بزمجه، آفتاب‌پرست، انواع مارمولک، مار، عقرب، تیهو، عقاب، شاهین و به گفته برخی یوزپلنگ پوشش گیاهی و جانوری پربار این منطقه کویری در شمال شهرستان آران و بیدگل را شکل می‌دهد.

شهرستان آران و بیدگل با جمعیت افزون بر ۱۰۳ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

انتهای پیام/ محمدرضا رحمتی آرانی

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید