آمار

شما اینجا هستید

انتشار جدیدترین اثر آیت‌الله‌ جوادی آملی

کتاب «فاطمه(س) اسوه بشریت» عنوان جدیدترین اثر آیت الله العظمی جوادی آملی است که به‌تازگی توسط مؤسسه اسرا به چاپ رسیده است. این اثر به پرسش‌هایی مبنی بر عصمت آن حضرت و نقش ایشان در عرصه سیاسی و اجتماعی می‌پردازد.

فاطمه(س) اسوه بشریت

طاووس بهشت: جدیدترین اثر آیت الله العظمی جوادی آملی با عنوان «فاطمه(س) اسوه بشریت» توسط مؤسسه اسرا منتشر شد. این اثر در پنج بخش تدوین شده که در هریک از این بخش‌ها موضوعات مختلفی در رابطه با زندگی و سیره بانوی دو عالم(س) مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. کتاب برگرفته از سخنان آیت الله العظمی جوادی آملی است که ایشان براساس آیات و روایات موضوعات مختلفی از جمله عصمت حضرت، نقش ایشان در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی، نقش ایشان در کانون خانواده و سیره بانوی دو عالم در تربیت فرزندان، عملکرد ایشان در زمان حیات پدر بزرگوارشان، نقش ایشان در بیداری مسلمانان و ... مورد بررسی قرار گرفته است.

«کلیات»، «فضایل و مناقب اهل‌بیت(ع) و حضرت فاطمه (س)»، «حضرت فاطمه(س) در آینه قرآن»، «سیره حضرت فاطمه(س)» و «پرسش و پاسخ» عناوین پنج بخش این اثر است. در بخش‌هایی از این اثر می‌خوانیم: «در طول تاریخ، بسیاری از عالمان اهل‌سنت که اندکی انصاف به خرج دادند، با اینکه توانستند بسیاری از مسائل امامت را توجیه و از پذیرش آن خودداری کنند و خلافت خلفای سه‌گانه را پس از پیامبر(ص) توجیه کنند، اما وقتی در منابع معتبر خود به رفتار فاطمه(س) در برابر خلفا می‌رسند، مبهوت می‌مانند و با سکوتی معنادار از کنار آن عبور می‌کنند و یا تسلیم می‌شوند و مسیر خود را به‌سوی حقیقت فاطمی تغییر می‌دهند...».

بخش نهایی کتاب به ارائه پرسش‌های مختلف درباره زندگی و سیره عملی بانوی دو عالم(س) اختصاص دارد که در آن سؤالاتی از جمله «چرا حضرت فاطمه(س) با این‌همه مقامات و فضایل به عنوان پیامبر برگزیده نشد؟»، «چرا در بین هزار پیامبر و معصوم فقط یک زن وجود دارد؟»، «آیا همه ذرّیه صالح و عادل حضرت ابراهیم(ع) از جمله حضرت فاطمه(س) به مقام امامت رسیدند؟»، «چرا نسل پیامبر(ص) از طریق دختر بزرگوارش فاطمه(س) ادامه می‌یابد در حالی که ملاک الحاق نسب در عرف، مرد است؟»، «آیا فاطمه(س) اسطوره است یا الگویی دست‌یافتنی؟»، «چگونه ممکن است که حضرت فاطمه(س) پیش از آفرینش امتحان شود؟» و «شهادت بر برخی فضایل حضرت فاطمه(س) در بین اذان و اقامه چه حکمی دارد؟» در این بخش مطرح و به آن پاسخ گفته شده است.

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید