آمار

شما اینجا هستید

درس‌های محسن

 تاثیر شهادت یک فعال فرهنگی، شهید مدافع حرم محسن حججی

یادداشت از دکتر مهدی مولائی دانش‌آموخته دکترای سیاستگذاری فرهنگی

چند روزی است که فضای عمومی و رسانه‌ای کشور متاثر از جوانمردی، شجاعت و رشادت جوانی غیور است که در یک قاب تصویر، اسارت، عزت و آزادگی را برای ما ترجمه کرد. این حادثه نشان داد که:

1-  جوانان امروزی مومن‌تر و انقلابی‌تر از قبل هستند چرا که در دوره‌ای که تهاجم و ناتوی فرهنگی بر ما وارد شده است، از نسل جوانانی که نه انقلاب و نه دفاع مقدس را دیده‌اند، دلیرمردانی وجود دارند که حاضرند با ایمان کامل و تمام وجود در راه هدف جان دهند.

2-  جامعه ایرانی زنده است. موج پیام‌ها و واکنش‌های مردمی نسبت به این حادثه دردناک و در عین حال عزت‌مندانه نشان می‌دهد که کلیت جامعه ایران زنده، پویا و در حال تکامل است. این جامعه هنوز به آرمان‌های خود ایمان دارد و به جوانان جان برکف خود افتخار می‌کند.

3-  عاشورا مهمترین عامل حیات جامعه است. بدون شک درک عمیق و درست از عاشورا و کربلا، مهمترین عامل حضور محسن عزیز در میدان جهاد بود. شبیه‌سازی رفتار محسن به حادثه عاشورا در صفحات مجازی از سوی کاربران ایرانی، نشان می‌دهد که عامل حیات جامعه، دلبستگی عاشقانه و عاقلانه به عاشوراست.

4-  عزت و امنیت، امری است که به هیچ وجه قابل مصالحه و سازش نیست. محسن و محسن‌ها رفتند و نشان دادند که عزت در گرو ایستادگی و مقاومت است و امنیت را نمی‌توان به مثابه یک کالا خرید و فروش کرد. باید برای به دست آوردن و حفظ عزت و امنیت جان داد و باید به افتخار این جان برکفان تمام قد ایستاد و درود فرستاد. اگر امنیت نباشد، نمی‌توان حتی برای حل درد فقرای جامعه هم تدبیری اندیشید.

5-  جهاد در راه خدا و تبعیت از امر ولی فقیه، در نزد جامعه بسیار ارزشمند و گرانبهاست. شهادت که نتیجه این جهاد و تبعیت است، به مانند دری گرانبهاست که خداوند به خوبان خود عنایت می‌کند. این حادثه نشان داد که هنوز هم تمسک به ارزش‌های فطری و الهی، ریسمان اتحاد و وحدت مردم است.

6- در سنت الهی، هر قدر در معامله با خدا بخواهی گمنام‌تر باشی، خداوند تو را مشهورتر می‌کند. شهید حججی یک فعال خودجوش و انقلابی فرهنگی بود که در گمنامی فعالیت کرد و در گمنامی به مصاف خوارج زمانه رفت و اینچنین خداوند او را از گمنامی درآورد.

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید