آمار

شما اینجا هستید

طرح عباس آباد 1406 چیست ؟

 اولین نشست توجیهی طرح عباس آباد 1406 در حینیه رضویه عباس آباد برگزار شد .

نعمت اله قبایی، ایده پرداز طرح مدیریت محله در اولین نشست توجیهی تشریح طرح  سخنان خود را با یک واژه مهم شروع کرد: تغییر. از تغییر و تحول به عنوان چرخ آینده یاد کرد و مهم ترین نقص جامعه ما را تغییرناپذیری و مقاومت شدید در مقابل آن دانست. در ادامه نیز از لزوم ترسیم افق آینده و تعیین خط مشی ها برای مدیریت محله گفت.

سپس قبایی اشاره ای به مهم ترین شاخص ها و ویژگی های محله عباس آباد داشت و قابلیت گسترش فیزیکی محله را وجه ممیزه عباس آباد دانست. او از طرح عباس آباد 1404 به عنوان نردبان ارتقای فرهنگ عمومی محله یاد کرد که با اجرایی شدن گام های مد نظر در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت شاهد پیشرفت چشم گیر محله خواهیم بود. همچنین قبایی افزود این طرح در شهرهای کلان موفقیت آمیز بوده است و ما نیز با بومی ساختن آن توانستیم با تلاش های وافر این طرح را به تصویب نهادهای مرتبط برسانیم.

در ادامه قبایی به معرفی طرح مدیریت محله که از آن به عنوان «شورا یاری» یاد می شود پرداخت. قبایی گفت این شورا در مجموع 15 عضو خواهد داشت که 8 عضو آن الزاما از اهالی محله هستند و 7 عضو دیگر از نمایندگان مهم ترین نهادهای محله همچون مدارس، مساجد و ... انتخاب خواهند شد که می تواند از اهالی محله نباشد. این شورا یک نفر را به عنوان مدیر محله انتخاب خواهد کرد و مدیر نیز به محض انتخاب لازم است کمیته های تخصصی را تشکیل دهد. در مجموع 9 کمیته تخصصی تشکیل خواهد شد که بعضی از آن ها عبارتند از: بهداشت، سلامت و محیط زیست؛ به سازی و زیباسازی؛ گردشگری و کارآفرینی؛ امنیت و بحران؛ و ... . هر کمیته 5 عضو اصلی خواهد داشت.

قبایی یکی از مهم ترین محاسن این طرح را حمایت شورای اسلامی شهر دانست و افزود هر طرحی که به تصویب «شورا یاری» محله برسد و اهالی محله پشتیبانی لازم از آن را داشته باشند قطعا شورای اسلامی شهر نیز همکاری مطلوبی خواهد داشت. تا حدی که بعد از 3 سال اگر عملکرد مدیریت محله موفقیت آمیز باشد شورا مصوب کرده است که هزینه های عوارض و نوسازی و اصناف محله را به خود محله اختصاص دهد.

در ادامه قبایی به نحوه اهدای «نشانه های محلی» که به منظور قدردانی از افرادی که در طرح مدیریت محله مشارکت می کنند پرداخت. او گفت هر فردی که طرح مصوب خود را در طیِ یک سال با موفقیت اجرا کند «نشان خدمت» و در صورتی که دومین طرح خود را نیز در سال دوم اجرا کرد «نشان لیاقت» و نهایتا اگر در پایان سال سوم، 3 طرح را عملیاتی کرد به او نشان «مدیر موفق» شهرستان تعلق خواهد گرفت که هر 3 نشان دارای اعتبار می باشد. این نشان ها در شب میلاد علی بن موسی الرضا علیه السلام به افراد اهدا خواهد شد. قبایی این بخش از سخنان خود را با طرح این موضوع که با عملیاتی شدن این طرح مشکل تامین نیروی انسانی توانمند مرتفع خواهد شد به پایان رساند.

ایده پرداز طرح مدیریت محله از افتتاح «دفتر سرای محله» به زودی خبر داد و تاکید کرد این محل مکانی برای مراجعات عمومی افراد خواهد بود. البته قبایی گفت که این دفتر مکانی برای رفع و رجوع مشکلاتِ خُرد اهالی محله نیست. او گام اول در روند اجرایی شدن طرح مدیریت محله را «آمایش محلی» عنوان و اعلام کرد جزئیات آن را به زودی در اختیار اهالی محله قرار خواهیم داد. همچنین او از افتتاح «استودیو محله» خبر داد که فضای مناسبی را برای انعکاس اخبار و ایده ها در اختیار می گذارد.        
  
گزارش  از حسین سعدآبادی 

 

 

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید