آمار

شما اینجا هستید

کربلای چهار رزمندگان 65؛ کربلای چهار مسئولان 96!

 بدون شک مسیر کربلای چهار 65 از معبر حل مشکلات فرهنگی و اقتصادی مردم عبور می‌کند.

1-  انتخاب روز چهارم دی به‌نام روز حماسه و ایثار آران و بیدگل، کاری بسیار ارزشمند است. این نامگذاری در طول تاریخ سبب ماندگاری یکی از حماسه‌های بزرگ دلاوردان و رزمندگان شهرمان در کربلای 4 سال 65 می‌شود. آنها که در سال 65 در کربلای 4 حضور داشتند، به تکلیف خود عمل کردند؛ آنها در صحنه حضور داشتند و به ندای امامشان لبیک گفتند تا دین و ناموس و خاک این وطن حفظ شود. آنها با گفتار و عمل خود آبروی شهرمان شدند.

2-  اکنون بیش از 30 سال از آن روز می‌گذرد و با افتخار سالگرد شهادتشان را به نام روز حماسه و ایثار شهرستان نامگذاری می‌کنیم. اما یک سوال جدی این است که در کنار برگزاری مراسمات گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، آیا به راهکار دیگری برای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جدید اندیشیده‌ایم؟ تا چه میزان این هویت را در نسل جدید زنده نگه داشته‌ایم؟ امروز برای ماندن در همان مسیر چه کاری باید انجام دهیم؟ 

3-  نگارنده، خود معتقد به برگزاری این جلسات است؛ اما نباید تمام تلاش و هدف، برگزاری یک مراسم باشد. در دهه گذشته در شهرستان گروه‌های خودجوش مردمی شکل گرفتند و تلاش کردند که خاطرات شهدا و رزمندگان شهرستان را ثبت و ضبط کنند و در این مسیر الحمدلله به توفیقات بسیار زیادی به دست آوردند؛ پیشنهاد می‌شود ستاد ایثار و حماسه شهرستان با برنامه‌ریزی هدفمند به گونه‌ای عمل کند که کمیت و کیفیت فعالیت گروه‌های خودجوش در این زمینه بیشتر شود تا بتوانیم گام بلندی در راستای ثبت گنجینه خاطرات و عکس‌های شهدا و رزمندگان شهرستان برداریم. در این کار مطمئنا جوانان و نوجوانان حضور خواهند داشت و فرهنگ جهاد و شهادت و ایثار نیز به صورت واقعی و عینی به آنها منتقل خواهد شد. همچنین جلسات سال‌های آتی با دستانی پربارتر و به صورت مردمی‌تر برگزار خواهد شد انشاالله.

4-  ملاحظه دیگری که مسئولین باید بدان توجه کنند این است که گرامیداشت یاد شهدای کربلای 4، شرط لازم برای ماندن در مسیر کربلای چهار 65 است. امروز نیازمند اخلاص و تلاش و همت جهادگونه آن عزیزان هستیم تا مشکلات فرهنگی و اقتصادی شهرمان حل شود. شایسته است مسئولین شهر در این هفته که مزین به نام این عزیزان است، در جلسه پرسش و پاسخ‌های مردمی در نقاط مختلف شهر (مانند مساجد، نمازجمعه، مدارس، دانشگاه‌ها، شهرک‌های صنعتی و..) حضور پیدا کنند و پاسخ دهند برای حل مشکلات مردم و به ویژه جوانان چه کاری انجام داده‌اند. بدون شک مسیر کربلای چهار 65 از معبر حل مشکلات فرهنگی و اقتصادی مردم عبور می‌کند.

دکتر مهدی مولایی- عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی 

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید