آمار

شما اینجا هستید

دیدار تعدادی از عوامل اجرایی نمایش بانوی بی نشان با آیت الله موسوی امام جمعه شهرستان آران و بیدگل

امام جمعه آران و بیدگل در دیدار با عوامل برگزاری تئاتر «بانوی بی‌نشان»:
هنر، قالبی ماندگار برای حقایق تاریخی و پاسخی محکم به شبهات/ جلسات برگزاری نمایش همانند جلسات عزاداری اهل بیت مقدس است

به گزارش پایگاه خبری فرهنگی  طاووس بهشت، مسئولان کانون فرهنگی هنری امام زمان(عج) آران و بیدگل و عوامل برگزاری تئاتر آیینی "بانوی بی نشان" در دیداری که در محل دفتر امام جمعه شهرستان برگزار شد، حضور پیدا کردند.

در آغاز این جلسه حجت الاسلام و المسلمین شیخ مهدی رحمتی، مدیر مسئول کانون فرهنگی هنری امام زمان (عج) پس از عرض تسلیت بمناسبت ایام شهادت صدیقه طاهره (س) و خیر مقدم به مدعوین محترم، به بیان مقدمه‌ای درباره فعالیت‌های هنری کانون فرهنگی امام زمان (ع) بویژه نمایش های اجرا شده پرداخت. در ادامه در رابطه با نمایش آیینی "بانوی بی نشان "و هدف و موضوع این نمایش اشاره داشته و گفت این نمایش روایتگر زمان کودکی تا شهادت حضرت زهرا س می باشد و برگرفته از کتاب کشتی پهلو گرفته اثر سیدمهدی شجاعی است، وی همچنین افزود: این اثر در شهرستان آران و بیدگل و حتی کاشان برای اولین بار اجرا خواهد شد، و 70 نفر بطور مستقیم و مستمر در برنامه حضور دارند و محل برگزاری نمایش سالن اداره ارشاد شهرستان آران و بیدگل می باشد. زمان اجرا از 25 بهمن تا 4 اسفند است.
ایشان در مورد نمایش نامه بیان داشت: در این نمایش سعی شده شبهات مطرح شده در مورد ولایت بصورت دیالوگ از زبان مردم بیان شده، و بصورت روایتگری می باشد و معصومین بصورت مستقیم به تصویر نیامده اند.  همچنین مواردی مانند لعن و نفرین معاندین اهل بیت نیز در نمایشنامه گنجانده نشده است. ایشان هدف از این نمایش را پاسخ به شبهات، اقدامی در مقابل هجمه های فرهنگی دشمنان و شناساندن حقیقت ولایت به نسل جوان و عامه مردم در قالب نمایش دانستند.
حجت الاسلام رحمتی در ادامه افزود فعالیتهای نمایشی کانون فرهنگی هنری امام زمان ع از سال 60 اغاز و تاکنون ادامه دار بوده است و به نمایش های موثری همچون پیام سرخ،ستون مزاحم و چندین اثر نمایشی آیینی-انقلابی دیگر اشاره داشت.

در ادامه امام جمعه شهرستان آران و بیدگل ایت الله موسوی به ایراد سخنانی پرداختند.

ایشان ضمن عرض تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا (س)، بیان داشت ما وظیفه داریم تاریخ و این قطعه از تاریخ را بفهمیم و بفهمانیم.
ایشان بیان حقایق تاریخی را یک رسالت هنری دانسته و افزود : اگر بخواهیم این فضایل و رسالت ماندگار شود باید در قالب هنر ان را قرار دهیم، وی با اشاره به شهادت حضرت سیدالشهدا بیان کرد: این واقعه با هنر و ابزار هنر مانند شعر، نمایش تعزیه و... زنده مانده است و اگر به مجالس فلسفه انقلاب امام حسین ع بسنده می شد، این واقعه فراموش می شد.
ایشان با اشاره به عدم استفاده جوانان مومن و انقلابی از هنر گفت: چون هنر بدست دشمن بوده و آلوده شده مورد استفاده این جوانان و نیروها نبوده در صورتیکه حضور این افراد در این رشته ها و محیط تاثیرگذار است. ایشان با اشاره به استعمار در عرصه هنر افزود هالیوود سالانه 16 میلیارد دلار از تولید فیلم بلند درآمد دارد و با اینکار علاوه بر درآمدزایی بر فرهنگ سایر کشورها تاثیر میگذارد.
آیت الله موسوی در ادامه ضمن مهم دانستن پروژه نمایشی "بانوی بی نشان" افزود: این کار از دو جهت ارزشمند است یکی توجه به هنر و استفاده از انواع هنرها، و دوم نهادینه کردن یک واقعیت تلخ در حساس‌ترین برهه از تاریخ صدر اسلام که نباید به فراموشی سپرده شود. ایشان هرگونه تلاش در این راه را عبادت دانستند چرا که دشمن با تمام توان علیه تشیع کار می کند.
امام جمعه آران و بیدگل با تاکید بر مخاطب پذیر بودن هنرهای نمایشی و ماندگاری آن در ذهن مخاطب افزود: در تئاتر کلمات، واژگان و رفتار و کلام باید حساب شده باشد تا پیام بطور کامل به مخاطب انتقال داده شود به همین جهت انتخاب افراد در نمایش بسیار مهم است.
ایشان در ادامه با ذکر این نکته که تصویرسازی از ائمه معصومین (ع) ممکن است حساسیت هایی ایجاد ودر ذهن مخاطب تصویر نادرست برجای بگذارد، عدم حضور مستقیم معصومین در این نمایشنامه را ستود. ایشان همچنین افزودند: جلسات برگزاری نمایش "بانوی بی نشان" مانند جلسات عزاداری اهل بیت (ع) ارزشمند و مقدس است.
وی در ادامه با تاکید بر اثر تبلیغات در جذب مخاطب، به بهره گیری از فضای مساجد و حسینیه ها و هیات و همچنین فضای مجازی اشاره داشت.آیت الله موسوی در ادامه با اشاره به مهجوریت علم و هنر در کشور، نمایش بانوی بی نشان و پیشینه فرهنگی کانون امام زمان ع در تولید نمایش و اثار هنری را ستود و ابراز امیدواری کرد که این دست فعالیتها الگویی برای سایر نهادهای فرهنگی باشد، کاری که در قالب هنر پاسخگوی بسیاری از شبهات و تهاجم های فرهنگی خواهد بود.
همچنین امام جمعه شهرستان در پایان، ضمن تبریک بخاطر حسن سلیقه در انتخاب موضوع و نحوه ارائه، برای کلیه عوامل آرزوی موفقیت و توفیقات بیشتر را از درگاه الهی را داشتند.

انتهای پیام/

+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید