آمار

شما اینجا هستید

معرفی کویر مرنجاب آران و بیدگل به عنوان بهترین مکان دیدنی استان اصفهان

کویر مرنجاب آران و بیدگل به عنوان بهترین مکان دیدنی استان اصفهان در اپلیکیشن توریستگاه و در سایت تابناک معرفی شده است.

به گزارش خبرنگار طاووس بهشت؛ کویر مرنجاب آران و بیدگل به عنوان بهترین مکان دیدنی استان اصفهان در اپلیکیشن توریستگاه و در سایت تابناک معرفی شده است.

کویر مرنجاب کویر مرنجاب یکی از مشهورترین و محبوب ترین کویر های ایران است و هر ساله مسافران زیادی را به سوی خود می کشاند.

این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل، از جنوب با شهرستان آران و بیدگل، از شرق به کویر بند ریگ و از غرب به کویر مسیله و دریاچه نمک حوض سلطان محدود می شود.

وجه تسمیه:

گفته می شود شاه عباس صفوی نام این کویر را مرنجاب گذاشته است. اما حکایتی نیز وجود دارد، از آنجایی که خاک این منطقه شنی است و کندن آن دشوار و رسیدن به آب شیرین بسیار سخت و طاقت فرسا است، آن را مرد رنج آب نامیده اند و با گذر زمان به مرنجاب تبدیل شده است.

پوشش گیاهی و جانوری:

هرچند از نام کویر به نظر می رسد این منطقه بی آب و علف است، اما این کویر به دلیل آب و غذای مناسب، جانورانی مثل آفتاب پرست، انواع مار، بزمجه،گرگ، شاهین، شغال، عقاب، کفتار ، مارمولک و یوز پلنگ در آن زیست می کنند. از گیاهان موجود در این کویر می توان به اسکنبیل، ارته، تاق، قیچ، گز و دم گاوی اشاره کرد.

تفریحات و جاذبه های گردشگری کویر مرنجاب:

از جاذبه های این کویر می توان به رصد ستارگان در شب، تماشای طلوع و غروب آفتاب در بیکران آسمان، شب نشینی در کنار آتش و پیاده روی روی رمل و شن ها اشاره کرد، احساس گرمی آفتاب که هنوز بر شن ها مانده روی پوست پاها هنگام راه رفتن می تواند یکی از بهترین تجربه ها باشد.  تفریحاتی مانند شتر سواری و آفرود نیز در این کویر مهیا است.  از سایر مناطق گردشگری نزدیک این کویر می توان به چاه دستکن، دریاچه نمک مرنجاب، دریاچه نمک آران و بیدگل، جزیره سرگردان، تپه خطب شکن، کوه کلنگ، چاله سنبک یا همان چاه هندوانه، کوه یخاب و چاه کنجه اشاره کرد. 

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب:

 بهترین زمان سفر به کویر از آبان تا فروردین است. با سفر به مرنجاب در روزهای پاییز شاهد آب و هوای بسیار مطلوبی خواهید بود اما زمستان آن همچون تابستان از نا متعادل ترین اوقات سفر به کویر محسوب می شود.

کجا اقامت کنیم:

برای اقامت در کویر مرنجاب می توانید کمپ بزنید و تجربه فوق العاده ای را در طول شب تجربه کنید، البته در صورت تمایل به کمپ زدن جای مناسبی دور از مقر حیوانات پیدا کنید و با لوازم مناسب کمپ زدن اقدام به این کار بکنید. به عنوان مثال چادر و کیسه خواب و لباس گرم و آب و غذای فراوان و بیش از مقداری که در حالت عادی لازم دارید به همراه داشته باشید. سنگ فرشی در نزدیک کاروانسرای عباسی مرنجاب هست و می تواند محل مناسبی برای چادر زدن باشد. به علاوه تجربه اقامت در کاروانسرای مرنجاب نیز می تواند بسیار دلپذیر باشد.

انتهای پیام/محمدرضا رحمتی آرانی

دسته بندی: 
+1
0
-1
تلگرام طاووس بهشت

دیدگاه جدیدی بگذارید