آزادی بیان، کی و کجا؟

به گزارش خبرنگار طاووس بهشت؛ به بهانه فیلترینگ اینترنت و فضای مجازی در پی اغتشاشات بوجود آمده در روزهای اخیر، یادداشتی تحت عنوان "آزادی بیان، کی و کجا؟" به قلم محسن آقایی مستندساز و فعال رسانه منتشر گردید.

به گزارش خبرنگار طاووس بهشت؛ به بهانه فیلترینگ اینترنت و فضای مجازی در پی اغتشاشات بوجود آمده در روزهای اخیر، یادداشتی تحت عنوان "آزادی بیان، کی و کجا؟" به قلم محسن آقایی مستندساز و فعال رسانه منتشر گردید.
متن خبر

 آزادی بیان، کی و کجا؟
محسن آقایی-
مستندساز و فعال رسانه

در مورد باز و بسته کردن اینترنت و پلت‌فرم‌هایی مانند اینستاگرام و واتسپ بسیاری از نوجوانان و مردم ما انتظار فراهم کردن فضای باز و آزادی بیان را دارند.
 اما این مطلب در خیلی از کشورهای دنیا روشن است، بهتر است خودتان بگردید و ببینید آیا می‌توانید کشوری را پیدا کنید که در موارد اعتراضات آن کشور شروع به بستن اکانت‌ها و دستگیری افراد به خاطر فعالیت در آنها نکرده باشد؟ پس بیایید تا بیشتر باهم صحبت کنیم.

 در مورد کشورهای اروپایی و آمریکا می‌توان گفت که اینترنت کاملا در مشت خودشان است یعنی وقتی اراده می‌کنند، حتی صدای رییس جمهور خودشان رو هم می‌توانند خفه کنند! در واقع ترامپ حتی یک دهم کارهایی که میرحسین در ایران کرده بود را هم نکرده بود، اما توییتر حساب کاربری او را برای همیشه بست که بست.

 و بیرون از رسانه، یک هزارم کارهایی که الان در خیابان‌های ایران انجام می‌شود، در جنبش سیاه‌پوستان اتفاق نیفتاده بود، اما دولت آمریکا با تانک و نفربر و نیروهای تا دندان مسلح به سلاح گرم و مسلسل به خیابان‌ها آمد و تقریبا حکومت نظامی برقرار شد.

اما در درون رسانه‌ها، فرض کنید مشابه یکی از پست‌هایی را که بی بی سی فارسی و ایران اینترنشنال و ... در مورد ایران در اینستاگرام می‌گذارند، یک نرم‌افزار چینی در مورد انگلیس و آمریکا بگذارد، در این صورت مطمئن باشید آن نرم‌افزار را به کل از صفحه روزگار محو می کنند!!

 به عنوان گواه این ادعا می‌توان یاداوری کرد که ترامپ به دنبال فیلتر کردن تیک تاک بود فقط به خاطر اینکه تعداد کاربرهایش در حال افزایش بود و چینی بود!!! همین.

انگار ذهن‌های پاک و معصومی که فکر می کنند یک دنیای آزاد و رهایی وجود دارد و احتمالا فقط جمهوری اسلامی رفتار داعش‌گونه با رسانه دارد، از حقیقت دنیا بی‌خبرند.

 تمام آزادی هایی که در اینستاگرام وجود دارد، یک به یک منطبق با سیاست‌های فرهنگی آمریکاست، و اگر کسی یک وجب از آن‌ها فراتر برود، اینستاگرام آن اکانت را مسدود می‌کند. مثل خط قرمزها درباره عکس حاج قاسم، صحبت انتقادی حتی علمی علیه همجنس بازی و هزار مورد دیگر وجود دارد که باعث می‌شود بدون هیچ داوری و محکمه‌ای مطلب و در نهایت حساب شما مسدود شود.

دیکتاتوری در پلتفرمهای آمریکایی مشهور مثل توییتر، یوتیوب، اینستا و ... آنقدر زیاد است که خود آمریکایی‌ها چندین سایت جایگزین برای انها ایجاد کرده‌اند تا بتوانند حداقل در آن‌ها آزادی بیان داشته باشند. مثل بیچشوت، فورچن و ...
و حتی خود ترامپ مشغول راه‌اندازی سکویی مشابه توییتر است.
دلیلش هم این است که در سکوهای موجود سانسور و خفقان بیداد می‌کند و هر چیزی که به مذاقشان خوش نمی‌آید را با برچسب ترویج خشونت و سخنان نفرت برانگیز می بندند.

 چند سال پیش در لندن در جریان اعتراضات دانشجویی به شهریه دانشگاه‌ها، برای کسی که در فیسبوک قرار تجمع گذاشته بود، حکم چندین سال زندان صادر شد!!(اطلاعات بیشتر در https://per.euronews.com/2017/09/15/how-posting-on-facebook-could-send-…)
چه تعداد از گروهک‌های کموله و منافقین و پژاک و الاحوازیه و داعش و ریگی و جند الله و اسرائیل و عربستان و ... هر روز انگلیس را تهدید می‌کنند؟ چند پیج دائم وجود دارد که علیه انگلیس دعوت به براندازی بکند و آموزش کشتن نیروهای امنیتی و سوزاندن و تخریب و ... بدهد؟

آیا نوجوانان گل و بلبل پندار ما می‌دانند که هرکدام از این اتفاقات اگر در یک کشور غربی افتاده بود و اینستاگرام آن صفحه را نبسته بود به جرم اقدام علیه امنیت ملی اون کشور در دادگاه‌های بین المللی علیه آن شکایت می‌شد و تا چند میلیارد دلار می توانستند خسارت بگیرند، چه رسد به لغو مجوز فعالیت و ... .

 اصلا می‌دانید بر اساس قوانین خود اینستاگرام الان تمامی استوری‌های سلبریتی‌ها و تلویزیون‌های ضدایرانی مصداق بسیار بارز ترویج خشونت هستند؟ و در موارد مشابه در کشورهای دیگر اینستاگرام از این مطالب جلوگیری می‌کند؟

اگر اینستاگرام که در واقع جنگ‌افزار آمریکا علیه ماست به هیچ کدام از ملاحظات امنیت ملی ما عمل نکند و کاملا برعکس، با هدف سوریه‌سازی ایران دائم در آتش نفرت بدمد، آیا ما باید منتظر بمانیم تا ایران مثل سوریه با صدها هزار نفر آواره و یک کشور تجزیه‌شده بشود؟


انتهای پیام/فاطمه بی خوابی آرانی

تاریخ آخرین تغییر
دوشنبه, بهمن 10, 1401 - 23:06
کد خبر: 8836

https://tavoosebehesht.ir/node/8836

افزودن دیدگاه جدید