مهم ترین تحولات سیاسی در سال گذشته و جدید میلادی

به گزارش خبرنگار طاووس بهشت؛ یادداشت محمدرسول نجاتی آرانی (کارشناس ارشد معارف اسلامی و علوم سیاسی) با عنوان "مهم ترین تحولات سیاسی در سال گذشته و جدید میلادی" منتشر شد.

متن خبر

به گزارش خبرنگار طاووس بهشت؛ یادداشت محمدرسول نجاتی آرانی (کارشناس ارشد معارف اسلامی و علوم سیاسی) با عنوان "مهم ترین تحولات سیاسی در سال گذشته و جدید میلادی" منتشر شد. متن این یادداشت به شرح ذیل است:


سال گذشته میلادی یعنی۲۰۲۲ برای اروپا و غرب سال خوبی نبود. اروپا پس از چند دهه، جنگ را نزدیک‌تر از هروقت به مرزهای خود مشاهده کرد.

جنگی که هنوز ادامه دارد و قابلیت آن را دارد تا به سومین جنگ جهانی و یا یک جنگ هسته‌ای بدل شود.

به‌جز جنگ روسیه و اوکراین، سایه جنگ در چین و تایوان هم بروز و ظهور دارد.

در سال جاری میلادی یعنی۲۰۲۳ احتمالا اوضاع جاری جهان در عالم سیاست روبه وخامت بیشتر رود، چراکه ناتو و غرب می‌خواهند به هرطریقی شده نتیجه جنگ اوکراین را به‌نفع خودشان تغییر دهند.

این در حالی است که هر سناریویی به‌ جز پیروزی روسیه، احتمالا برای غرب هزینه‌زا خواهد بود.

در این بین هنوز اوضاع در افغانستان نگران کننده است. باید دید در ۲۰۲۳آتش جنگ‌های دیگری شعله‌ور خواهد شد یا اینکه جهان سالی نسبتا آرام را تجربه خواهد کرد.

اکنون نقطه کانونی تحولات سیاسی و نظامی دنیا جنگ اوکراین است و این جنگ فارغ از هزینه‌هایش برای روسیه و اوکراین، اقتصاد جهان را نیز با بحران مواجه ساخته است.

مسئله تایوان، اختلافات میان چین و هند، افزایش دشمنی غرب با جمهوری اسلامی و حمایت حداکثری از جریانات برانداز و افزایش تحریم ها که تعلیق مذاکرات هسته ای را به دنبال داشته، قدرت یافتن راست گرایان در اروپا، به قدرت رسیدن چپ گرایان در آمریکای لاتین، یکه تازی هسته ای کره شمالی در شرق آسیا و اقیانوس آرام، اوضاع وخیم اجتماعی و اقتصادی آمریکا و اروپا از جمله مسائلی است که در سال جدید میلادی در مناطق مختلف دنیا بر رفتار بازیگران بین المللی تاثیر گذار خواهند بود.

انتهای پیام/ محمدرضا رحمتی آرانی

افزودن دیدگاه جدید